• This is a great mystery, but I speak in reference to Christ and the church. (Eph 5, 32)

The Karol Wojtyla School of Mission in cooperation with the Faculty of Theology CU has prepared for you a semestral course about Love, Sexuality and The Meaning of Life in the Teaching of The Catholic Church.

BASICS

 • The classes of small size are conducted in the evenings virtually through the ZOOM application. The classes are led in the seminar method. Students meet weekly for the length of 12 weeks.
 • The participants prepare on weekly classes by reading shorter texts of particular Church documents in Slovak language. In their preparation they are assisted by helpful handouts of worksheets.
 • Each class is devoted to a particular topic with pertaining questions that are content of common discussion in the class. We look for answers to important questions in the teachings of latest Popes.

FOR WHO?

 • The semestral course is open to students, single lay people, engaged couples, spouses, divorced parties, seminarians or consecrated persons. This course is a great opportunity for personal formation or for the formation of others.

ENDS

 • KNOWLEDGE
 • To expound the particular teaching of the Catholic Church in understandable language to people of various professions or states.
 • To help develop presentation skills, the ability to work with texts and think critically, the ability to communicate, argue, and discuss, and the ability to know one’s way in current issues and find links between them.
 • FORMATION
 • To form the human, intellectual, social, cultural, and spiritual integrity of a person with the potential to build authentic values of human society and contribute to the development of contemporary culture and society.
 • COMMUNITY
 • To build community through common discussions and talks, social events, or by common prayer, liturgical celebrations, or adoration.

MENTORS

 • Mentors in this course are alumni of the Pontifical Theological Institute of St. John Paul II for the Marriage and Family Sciences, Rome, Italy; of the ITI Catholic University, Trumau, Austria; the Faculty of Theology CU Košice, Slovakia; and of the courses of The Karol Wojtyla School of Mission and of the Academy of Karol Wojtyla.

 

TOPICS

 1. Introduction
 2. The Human Person in God's Plan (The End and Meaning of Human Life)
 3. The Creation of Man as Male and Female
 4. Sexuality
 5. Love
 6. The Virtue of Chastity
 7. The Sacrament of Matrimony
 8. Virginity
 9. Fruitfulness Part I (Fatherhood and Motherhood)
 10. Fruitfulness Part 2
 11. Final class

+ one extra class for building a community

Registration and Requirements

 • Registration
 • Prihlasovanie aktuálne neprebieha. V prípade záujmu o program nás, prosím, kontaktujte prostredníctvom formulára „NAPÍŠTE NÁM“. 
 • Súčasťou prihlášky je aj motivačný list v rozsahu 200 slov, ktorý napíšete priamo do registračného formuláru. Prihláseným účastníkom zašleme podrobné informácie a program jednotlivých stretnutí po ukončení prihlasovania.

The Registration Fee

 • 90€ for employed
 • 80€ for students, unemployed, parents on maternity leave
 • 140€ for spouses and engaged couples

This contribution is for funding costs on organization, mentors, materials, licenses, and postal fees.

Other programs

After finishing this course, there is a possibility to continue in following second level courses:

 • The Human Love in the work of Karol Wojtyla Love and Responsibility in Slovak
 • The Human Love in the catecheses of St. Pope John Paul II. Theology of the Body (only for alumni of Love and Responsibility course)

 

„Veľmi rád sa pridávam k tým, ktorí žehnajú tomuto dielu, pretože je veľmi potrebné a užitočné. Do ďalších rokov evanjelizačnej služby Vám vyprosujem potrebné milosti a žehnám všetkým Vašim spolupracovníkom i podporovateľom!“
Mons. Bernard BOBER, arcibiskup-metropolita Košice

FROM THEFEEDBACK

Čo mi priniesla účasť na semestrálnom programe?

Uvedomenie si skutočností, ktoré sú dôležité pre ľudský život, napr. kto som, kam idem, záležitosti manželstva, ako správne prežívať život, všetko bolo tak jasne pomenované a slovne ma to vyzbrojilo do života, aby som hodnoty vedela obhájiť a hovoriť aj iným.

Tento seminár mi hlbšie ukázal, kto je osoba vedľa mňa a ako mám k nej pristupovať. Ponoril ma hlbšie a dal iný pohľad na vzťahy, povinnosti a pod. Utvrdil v rozhodnutí pre povolanie. Naučil ma lepšie a jednoduchšie čítať dokumenty od pápežov.

Nový pohľad na seba v kontexte života s Bohom a spoznal som nových ľudí. Oboznámil som sa s učením Cirkvi o manželstve, rodine, láske, pohľade na človeka. Po pravde mal som v tom veľkú medzeru, ktorú som si úspešne doplnil, ale vyžaduje si to samozrejme ešte hlbšie štúdium dokumentov Cirkvi.

Ukázal mi krásu a bohatstvo učenia katolíckej cirkvi v jednotlivých dokumentoch, obohatenie názormi ostatných účastníkov.

Zmenil môj pohľad na mňa samotnú.

Nové naštartovanie do života.

Čo konkrétne mi seminár Love and Responsibility in Slovak priniesol pre môj osobný život?

Poznanie, aká je naša ľudská láska biedna a hriešna, a aká môže byť krásna a čistá.

Hlbší pohľad na človeka, lepšie som spoznal sám seba, dôvody svojich reakcií, ale tiež aj ľudí okolo mňa. Pomáha mi to viac chápať ľudí okolo mňa.

Zistila som, na čo si mám pri stretnutí s ľuďmi dávať pozor, vyjasnila som si niektoré udalosti z môjho života. Mám možnosť postaviť sa čelne a zodpovedne pristúpiť k ich riešeniu.

 

O Semestrálnom programe na TV NOE

V utorok 16.5.2017 odvysielala TV NOE reportáž o Semestrálnom programe TF KU Ľudská láska, sexualita
a zmysel života v učení Cirkvi, ktorý fakulta organizuje v spolupráci s Misijnou školou Karola Wojtylu od marca
do mája. Viac v samotnej reportáži od 17:48.

http://www.tvnoe.cz/porad/18686-zpravodajske-noeviny-16-5-2017

WRITE TO US

 

SUBMIT

 • „Láska nie je čosi, čo sa dá naučiť, a predsa nie je nič dôležitejšie, ako sa jej učiť.“ sv. Ján Pavol II.